Máté Claudia photography

70- 80-as évek manökenjei III.

Vinkovich László

1968- tól a Magyar Televizíóban dolgozott, mint ügyelő es rendezőassszisztens. 1970 – től az MTI Reklám és Fotó Osztályán, mint modellszervező, illetve modell volt.

1971-től-1989 -ig mint modell és manöken dolgozott, az összes hazai divatcégnek és ruhagyárnak itthon és külföldön. Húsz évig volt elismert manöken.

Marjai Judit – Jung Zseni fotó

1981-ben édesanyja elküldte fotóját az Ifjúsági Magazin pályázatára, címlap készült róla.

Számos címlapon, kártyanaptáron láthattuk, de az Első Emelet bemutatkozó albumán is ő szerepelt. Főszerepet játszott az Éljen anyád! című filmben, szerepelt a Dokumentátor és a Nagy postarablás című filmekben. A Vágy visszakézből (tévéfilm) szereplője (magyar vers összeáll., 2008), és a Buzera (TV-műsor) szereplője (2005) is volt.

1988-ban megnyerte Olaszországban a Film ifjú csillaga című szépségversenyt: a ruhák bemutatásán kívül olasz költőktől, íróktól adtak elő verseket, szemelvényeket. Az akkor 20 éves Marjai Judit lett a győztes. Marjai Judit volt az első, aki szerepelt – magyar lányként – az olasz Playboyban, 1988 novemberében.

Jung Zseni fotója

Tóth György Tibor – Tóth József Füles fotó

A 70-1980-as évek férfimodellje (egyike az első magyar férfimodelleknek). Elvégezte a Vendéglátóipari Szakközépiskolát, és 26 éves koráig pincérként dolgozott.

Egyszer egy ismerős hölgyet kísért el egy fotóműterembe, ahol a Divatáru Nagykereskedelmi Vállalat (DNV) propagandistája felfigyelt rá, és rábeszélte a modellkedésre.

Fotói sorra jelentek meg, például az Ez a Divat, Nők Lapja, Ország-Világ újságokban. Egyik híres plakátja, a Tóth József fotóművész által készült CSÉB, életbiztosítás fotója volt, de az Expressz Ifjúsági és Diák Utazási Iroda plakátján is láthattuk, Bálint Ágnes manökennel együtt. Folyamatosan kapta a felkéréseket divatbemutatókra is. Több évtizedig volt ismert férfimanöken.

Halász Ilona – Módos Gábor fotó

Óvónőnek készült, a nyolcvanas évek manökenje lett. A Május 1 Ruhagyárban kezdett dolgozni, mint házi modell, majd külső, gyáron kívüli bemutatóikon is szerepelt. Ott látták meg a fotósok, más cégek propagandistái és hamarosan minden nap volt fotózáson vagy divatbemutatón. Fehérnemű-bemutatón – Felina – tűnt fel először. Saját bevallása szerint mindent elért itthon, amit a “szocialista keretben” elérhetett.

Számos divatbemutatón lépett fel külföldön is, bejárt sok országot munkájával. Rendszeresen szerepelt az Ország-Világ, Ez a Divat magazinban, és egyéb kiadványokban, napilapokban is. Tanított az Ez a Divat egykori főszerkesztőjének, Zsigmond Mártának a modelliskolájában.

A modell trió egyik tagja volt.

Háfra Mari – Novotta Ferenc fotó

A Maxim Varietében Módos Gábor fotóművész kérte fel fotózásra. A képek megtetszettek Borszéki Zita divattervezőnek, és meghívta divatbemutatóra. Ettől kezdve egyenes volt az útja a siker felé.

Bejárt sok országot, képviselve Magyarországot, például Bécsben nem csak divatbemutatókon, de fotómodellként is dolgozott, ismerték. Az 1980-as évek egyik legismertebb modellje, helyi szépségversenyek után találta meg a helyét a modellszakmában. Divatbemutatókra és fotózásokra egyaránt szívesen hívták. Az Ez a Divat Szerkesztősége rendszeresen foglalkoztatta, de a magyar Playboy címlaplánya is volt.

Számos fotója jelent meg, címlapok is. Külföldi lapokban is láthatták. 2014-ben részt vett Hajas László Alternative Hair Show-ban, ahol egykori manökenek voltak a kifutón.

Bakos Ilona

A Divattervező Intézet és az MTI modellje volt.

A Fabulon termékcsaládjának az első reklámarca volt. Az első „Fabulon”-fotó 1972-ben készült Bakos Ilonával.

Számos fotója jelent meg különböző újságokban, hetilapokban. Az Ez a Divat szerkesztőségél is foglalkoztatták, szinte havonta jelentek meg képei, valamint több címlapképe is. Szerepelt kártyanaptárakon is.

Divatbemutatókon is rendszeresen fellépett, külföldön is, például Németországban.

András judit – Módos Gábor fotó

Balatonfüreden fodrász- és kozmetikusversenyre ment, mert érdekelte az esemény, de végül őt is elkezdték fotózni. 1973-ban Urbán Tamás fotóriporter készített vele fotókat amivel ismertté vált.

1977-ben vizsgázott le az Állami Artistaképző Intézet manöken- és fotómodell szakán. Folyamatosan kapta a felkéréseket fotózásra, és divatbemutatókra, például a Rotschild Szalon (Rotschild Klára), ami később Clára Szalon nevet kapta, a Kék Duna Szalon, S-Modell divatbemutató és egyéb bemutatókra is. A Fehérvár Áruház reklámarca András Judit lett 1978 évtől, egy éven keresztül. Az Ez a Divat magazinban rendszeresen jelentek meg fotói, de láthattuk egyéb kiadványokban is.

A budapesti Hilton Szállóban rendezték meg 1979. divatbálját, ahol megválasztották az év manökenjét és fotómodelljét. András Judit lett az év fotómodellje, illetve az év manökenje cím harmadik helyezettje.

Tábori Iván – Rákoskerti László fotó

A magyarországi Playboy reklámarca volt, 1990-ben óriásplakátokon, illetve a Wrangler, a Marlboro, és egyéb neves márkák arcaként is láthattuk plakátokon, reklámfilmekben.

Tábori Iván fiatal volt, amikor az Ózd NB Il-es focicsapatában játszott, majd a Hungária ugrócsoport tagjaként világjáró akrobata lett. Jogi egyetemet végzett, amikor tanulmánya alatt pénzkeresési lehetőséget keresett. Az Astoria szállóban takarító is volt, majd egy olasz cég fürdőruha bemutatójára került a BNV-n, modell ismerőse tanácsára.

Tíz évig egy német sportkatalógusnak is dolgozott, bejárt több országot. Divatbemutatókon rendszeresen vett részt Magyarországon és külföldön. Több mint 10 évig volt keresett manöken.

Pászti Lilla

1975.-ben végzett az Állami Balett Intézetben náptáncművész évfolyamán, és abban az évben lett az akkori Nèphadsereg Művèszegyűttes tagja, ahol akkor dogozott Eifert János is, aki sok fotòt készített a Füles (magazin) című lapba, ès egyéb űjságba.

Fotómodellként ekkor kezdték el foglalkoztatni. Levizsgázott az Állami Artistaképző Intézet manöken- és fotómodell szakán, ahol fotómodell és manöken oklevelet szerzett. A Skála Metró indulásakor, 1984-től lett a reklámarca, háziasszonya. Skála-Coop cégcsoport második legnagyobb áruháza volt, A Dokumentátor c film szereplője is volt.

Pászti Lilla – jelenet a Dokumentátor című filmből

Fenyő János fotó – Marjai Judit modell

162983788_495746211792837_1653268653589730131_n_1.jpg

Forrás: Wikipédia,Pinterest

70- 80-as évek manökenjei II.

Kállay Katalin – Bara István fotó

A hetvenes-nyolcvanas évek egyik felkapott magyar szupermodellje és nemzetközileg is sokat foglalkoztatott sztármanökenje. Sohasem akart manöken lenni. Meglátták a Női- ruha Nagykereskedelmi Vállalat ablakából, és máris a Gellért Szálló bemutatóján debütált. TV-adás is lett belőle.

A hetvenes években került ki Amerikába zenész férjével együtt. “Akkoriban modellkedtem, s egy ügynökség ajánlott kint munkát. Egyre többen kerestek, nem is akartam hazajönni. Az új világra azonban ráment a házasságom: a férjemmel lassacskán testvérekké váltunk, el is határoztuk, hogy jobb lesz nekünk külön.”

Elvált, majd megismerkedett Fernando Saunders amerikai énekes, basszusgitáros, producer és dalszerzővel. Divatfotói számos magyarországi, például a Pesti divat címlapján, és külföldi magazinban jelentek meg.

Gaál Zsuzsanna – Fenyő János fotó

A 70-es, 80-as évek manökenje. Rendszeresen fotózták az Ez a divat, az Évszakok Magazin, Nők Lapja, Ország-Világ, és egyéb kiadányoknak. Dolgozott manökenként az OKISZ-labor, Magyar Divat Intézet illetve a Módi Divatárunál.

Bemutatott, és fotózott még Abu Dhabiban, Dubaiban is, 1984-től élt Abu Dhabiban és ott dolgozott modellként. A 90-es évektől butikot nyitott, 1984-től 5 évig az Egyesült Arab Emirátusokban élt, Abu Dhabiban, ezalatt az idő alatt rendszeresen részt vett az Abu Dhabiban, illetve Dubaiban megrendezett divatbemutatókon és fotózásokon.

1989-ben települt haza családjával az Emirátusokból, és ezt követően butikot nyitott, és az olasz divat stílusában működteti napjainkban is üzletét, a BAGATELLT.

Blu Tóth Rita – Bakos István fotó

New Yorkban élő magyar fotómodell, a 80-as évek manökenje. Sok címlapon is láthattuk, például az Ország-Világ, a Nők Lapja, az Tükör képes hetilapokon, kártyanaptárakon és egyéb kiadványokban jelentek meg a fotói. Számtalan reklámfilmben szerepelt.

1985-ben, Bécsben, a Miss Európa-választáson Magyarország színeiben dobogóra került: harmadik helyezett lett a nemzetközi szépségkirálynő-választáson. Egymás után érkeztek a meghívások Svájcból, az volt NSZK-ból, és újabb meghívások további bemutatókra, fotózásokra. Németországban és Franciaországban élt, majd először Los Angelesben, és New Yorkban.

Tóth Rita sikerének hatására, 1985. évben, több mint fél évszázados szünet után, Magyarországon ismét megszervezték a hivatalos szépségkirálynő-választást. A Miss Magyarország tétje, hogy a győztes részt vehet a bécsi Miss Európa-választáson.

Badonyi Vali – Rózsavölgyi Gyöngyi fotó

Két év alatt már a legismertebb manökenek között volt. Számos újságban, címlapon, plakáton, kártyanaptáron szerepelt. Egyik legemlékezetesebb fotója Tóth József életbiztosítás-plakátja volt.

Az Ez a Divat szerkesztőségél is foglalkoztatták, szinte havonta jelentek meg képei a havilapban. Más újságokban is rendszeresen jelentek meg fotói, de divatbemutatókon is rendszeresen részt vett, külföldön és belföldön egyaránt. Látható volt különböző reklámfilmekben, show-műsorokban, amelyekben manökenek is dolgoztak, például Korda György vagy Sándor Pál show-műsorában. Komolyabb szerepet az 1987-ben Tímár Péter által rendezett Moziklip című filmben kapott, amelyben Komár Lászlóval szerepelt együtt.

Gottesmann Katalin (Katalin zu Windisch-Graetz)

Két férje volt, az első férje ruhagyáros, majd Hugo Weriand Antonius zu Windisch-Graetz felesége lett. 16 éves korában kezdett el modellkedni.

Rotschild Klára foglalkoztatta, a leghíresebb modellek egyike lett. Fotósai voltak többek közt Komlós Lili, Ács Irén, Bara István fotóművészek. Dévényi Tibor, Három kívánság című műsorában is fellépett. Poliglott személy, kiválóan beszéli az angol, német, francia, olasz nyelveket.

Divattervezőként volt ismert Ausztriaban, Amerikaban. Az általa tervezett modellek Magyarországon is népszerűek lettek, például a Haris közben is nyílt Katalin zu Windisch-Graetz divatház. 1969-ben költözött Ausztriába. Rendszeresen jótékonykodott, az állami gondozottakat segítette, például bálon, amelyet ő szervezett. Meghívták New Yorkba, kollekcióiját a Vogue és a Harper’s Bazaar fotózásához fényképezték. 1 év alatt sikeres lett. Ott találkozott férjével, Hugo Weriand Antonius zu Windisch-Graetz herceggel.

2012-ben alapította a KZW Pet Interiors-t, egy luxus kisállat bútorok gyártójaként.

Balogh Éva

A 70-es évek elején egy KIOSZ-nagybemutatón volt első fellépése. Utána rendszeressé váltak a nagybemutatók. Dolgozott a Magyar Hírdető által az ORI által szervezett műsorokban is.

A Kézműipari Vállalat manökenje volt. Fotói megjelentek a Képes Újság, Ez a Divat, Nők Lapja újságokban. 1974-ben végezte el az Artistaképző Intézetben a manökeniskolár. Szépségkiránynő 1980-ban volt Jugoszláviában.

Varga Sándor

A 80-as, 90-es évek manökenje volt. A Budapest Kongresszusi Központban elnyerte 1990-ben a főváros szépe címet, a legjóképűbb urat igyekeztek megtalálni a zsűri tagjai a Mister Budapest férfiszépségversenyen.

Clavier Charlotte – Módos Gábor fotó

Tizenhat évesen már hívták az MTI-be fotózni. 18 évesen jelent meg első fotója. Dolgozott Németországban, Ausztriában és az Egyesült Államokban is, Az Ez a Divat újság hasábjain, plakáton, és több újságban látható volt. Az Axioart.com 1985-ből őrzi az Ági-nektár plakátját.

A divatszakmában sokan nem nézték jó szemmel a kettős karriert, ezért választania kellett a kifutó, és a színpad között. Nem tudott választani, ezért külföldön vállalt munkát, itthon pedig az R-Go együttessel lépett fel.

Az R-GO együttes első „gidája”, ahol Szikora Róbert és Környei Attila mellett háttértáncos és énekes volt. A Dr. Beat együttes tagja is volt.

Bodó Sztenya – Ács Irén fotó

Amikor még pályatársai csak szocialista országokban jártak, Ő már hat hónapot dolgozott egy nyugatnémet cégnél. Több évtizeden keresztül volt ismert manöken, az 1970–1980-as évek egyik sztármanökenje volt.

A Ruhaipari Tervező Vállalat, később Magyar Divat Intézet, az Országos Kisiparosok Szövetsége (OKISZ Labor) és a Budapest Szalon nagybemutatóin vett részt mint manöken. Külföldön is modellkedett.

Fotómodellként több újságban szerepelt címlapon, például elsők között volt látható az akkori időszak legfontosabb divatlapja, az Ez a Divat címlapján. De fotója ott volt a közkedvelt kézimunka-lap, a Fürge Ujjak első oldalán is.

Források: retromagyarfotomodellek.blogspot, Wikipédia, Pinterest

 

 

 

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!